ЗАКУСКИ
СТАРА, БЪРЗА И ЛЕСНА САДИНСКА ЗАКУСКА
Отрязана филия хляб се намазва със свинска мас, поръсва се с червен пипер, сол и чубрица/„миризлива“ градинска или дива меродия/. Яде се с глава смачкан кромид лук, посолен и поръсен с червен пипер или със стрък зелен лук или чесън.

Филията може да се намаже с маджун или мармалад, със свинска мас, посипана със захар.

ПОПАРА
Попарата е една приятна закуска както за деца, така и за възрастни.

І. В паница се надробяват залъци хляб, между хляба се натрошава сирене, слага се бучка краве масло, по желание и захар. Залива се с гореща/вряла/ вода, подсолена или с чай. Захлупва се с чиния да се задуши. При поднасяне може да се поръси с черен пипер.

ІІ. Надробява се хлябът и сиренето. Сгорещяват се 2-3 лъжици олио, добавя се 1 чаена лъжичка червен пипер и бързо в мазнината се налива топла вода. Когато заври течността, дробенчетата се заливат. Яде се топла, гореща, особено зимно време.

ІІІ. Попарата може да се направи с топло, току-що сварено прясно мляко – подсолена или подсладена.

ІV. Попара, в която дробенчетата са объркани с 5-6 лъжици кисело мляко и залети със студена вода се консумира като разхладителна лека следобедна закуска през горещите летни дни.

V. Попара от сух хляб, сирене и студена вода. Правила се е обикновено по икиндия за следобедна закуска на нивата, когато хлябът, останал от обяда е поизсъхнал от слънцето и вятъра.

КАЧАМАК
Взема се дълбока тенджера с дебело дъно, за да не загори. Налива се 1-1 ? л вода, добавя се 1 лъжица сол. Когато водата заври, в нея се пуска по малко царевично брашно и енергично се бърка с голяма дървена лъжица, докато се получи гъста каша. Изпича се/вари се/ около 10-15 мин. като непрекъснато се бърка. Изсипва се в намаслена тавичка с голямата лъжица, на питки. Консумира се по различен начин:

1. Питките могат да се залеят със сгорещено масло, да се поръси със сирене, с изпържени сланинки. Може да се сложи ред качамак, да се натроши сирене и се залее със сгорещено масло, отгоре пак качамак, сирене, масло – на пластове.

2. Питките може да се полеят с маджун или с мед.

Качамакът/мамалигата/ се приготвя обикновено сутрин за закуска.


ТАРАНА
В тенджера се слага да заври чорба, в която са разтворени 203 лъжици брашно за леко сгъстяване. В купа се надробява хляб. Залива се с посгъстената зелева чорба. Поръсва се с черен пипер, по желание и с червен пипер и стрита суха люта чушка.

Тараната се поднася като бърза и лека закуска през студените зимни дни.

ТРИЕНЦА
От брашно, вода и лъжичка сол се стриват малки трохи – тестени топчета, които се прекарват, трият после през сито, за да се останалото полепнало по тях брашно. В подсолена вряща вода се пускат тези трохи да се сварят. Изваждат се с решетъчна лъжица и се изсипват в намаслена тавичка. Разстилат се равномерно. Насипват се със счукани орехи. Слагат се да се запекат във фурната.

Така приготвената триенца при поднасяне се поръсва обилно със захар или смлени орехи.

ПЪРЖЕНИ ФИЛИИ
Разбиват се 3-4 яйца и леко се посоляват. Може за всяко яйце да се добави по 1 лъжица прясно мляко или вода. Филии хляб се потапят в разтвора и се пържат в сгорещена мазнина. Поднасят се със сирене, мармалад, маджун, мед, може с пресни зеленчуци – домати, краставици или с кисело мляко, с айран.

БУХТИ
Замесва се умерено тесто от ? чаша вода, 1 чаша кисело мляко, 1 чаена лъжичка сода бикарбонат, 3 яйца и лъжичка сол. Тестото се разточва върху набрашнен плот с дебелина около 1 см. Изрязват се с чашка кръгчета или с нож – квадратчета, ромбчета, гевречета и се пържат в обилна и умерено сгорещена мазнина до порозовяване. Обръщат се. Когато бухват, в средата им се получи голяма кухина, значи технологията ни е правилна. Поднасят се топли, поръсени с пудра захар.

САЛАТА ОТ ОПАРЕН ПИПЕР И ЛОПУШ
Вземат се десетина изсушени червени чушки – пиперки и се измиват. Изчистват се от дръжките и семките и се нарязват на едричко. 20-30 листа от лопуш/лапад/ се измиват и нарязват също на едро. В съд се възварява вода, подправена с една лъжица сол. В нея се попарват нарязаните пиперки, след тях и лопуша. Изваждат се с решетъчна лъжица. Поднасят се като пролетна салата, подправена с оцет, олио и юзън/джоджен/, магданоз.


САЛАТА ОТ ПИПЕР И ПРАЗ
10-15 сухи пиперки, измити, изчистени от семки и дръжки се нарязват на едричко. Празът – също. Попарват се в подсолена вода и се изваждат с решетъчна лъжица. Поднасят се като салата през зимата, или пролетта, подправена с оцет, олио, черен пипер, юзъм.

Същото, залято със зеленца /зелев сок/, може да се сервира като лека супа.

ЛЕКА ПРОЛЕТНА САЛАТА
В тавичка върху печката се нареждат измити и посолени листа лопуш. Леко се запичат, опърлят от едната страна и се обръщат. Изваждат се и се нареждат в чиния едно върху друго. Така се задушават. Навиват се на руло и са много вкусни и приятни за ядене без всякаква друга подправка.

Ако се консумират с хляб, може да заместят и постно ястие.

ПРОЛЕТНА САЛАТА ОТ БАКЛЯН ЛИСТ
Набират се млади листа от бакла, пера зелен лук, стрък зелен чесън. Измити и наредени се подправят със сол, оцет, олио и магданоз.

САЛАТА ОТ ПЕКАН ЛУК
В тавичка във фурната или направо заровени в жарта се изпичат 20-30 глави зрял лук. След изпичане, лукът се обелва и нарязва на едро. Подправя се със сол, оцет, олио, магданоз и черен пипер. По желание могат да се добавят маслини.

САЛАТА ОТ ШУШАН
Набира се през пролетта млад шушан. Изчиства се от листата. Стеблата се измиват и нарязват на по 4-5 см и се попарват в подсолена вода. Оцеждат се. При поднасяне се подправят с оцет, олио и магданоз.

САЛАТА ОТ ЗЕЛЕН БОБ
Зелен боб – измит, изчистен и нарязан, се задушава в подсолена вода. Изважда се, оцежда си и се поднася като вкусна лятна салата, подправена с оцет, олио, копър, юзън, магданоз, счукан чесън. Такава салата може да се приготви и през зимата с консервиран зелен боб.


САЛАТА ОТ ЗЕЛЕН ЧЕСЪН
10-15 стръка млад зелен чесън се измиват и нарязват с дължина 3-4 см. Възварява се подсолена вода. Чесънът се попарва – леко да омекне. Оцежда се и се поднася с оцет, олио и копър.

САЛАТА ОТ РЯПА И МОРКОВИ
Измити и обелени ряпа и моркови се настъргват на ренде. Преди поднасяне салата се посолява и залива с оцет и олио. Освежава се с магданоз или листа целина. По желание към нея могат да се нарежат на кубчета стръкове зелен лук.

СУПА ОТ БАКЛЯН ЛИСТ И ЛОЗОВИ ЛИСТА
През пролетта се набират млади бакляни и лозови листа, измиват се и се нарязват. Зелени пера или сух лук се нарязва и запържва в мазнина. Добавят се листата, червен пипер и се залива с вода. Като заври, супата се посолява и се добавя ориз. Подправя се с кисело мляко и яйце, поръсва се по желание с магданоз, юзън, черен пипер, счукан чесън или нарязан на ситно стрък зелен чесън.

ПРАЗЕНА ЧОРБА
В 2-3 супени лъжици олио се запържва свинско месо/по-тлъстичко/, нарязано на дребни парченца. Залива се с малко вода да се посвари.

В тенджерка се слага изпърженото месо, 2-3 картофа, настъргани или цели, 1-2 стръка нарязан праз и малко сол. След като празът се опари и поомекне, се добавя 1 кафена чашка ориз, 1-2 сухи пиперки, предварително запечени и стрити. След сваряване на ориза, ако картофите са сложени цели, сега се намачкват/пасират/ и се объркват в супата. Всичко се разрежда с 4-5 чаени чаши зелева чорба. Поръсва се с чубрица. При сервиране се поръсва с черен пипер и магданоз.

ЛЯТНА РАЗХЛАДИТЕЛНА СУПА
Прясна зелка се нарязва на ситно. Посолява се и се омачква. Слага се в по-голяма тенджера, притиска се и се залива с повече вода, топла, за да ферментира по-бързо. Сервира се студена с натрошена/стрита/ суха люта чушка или нарязана на ситно зелена. Поръсва се с чубрица. Съхранява се няколко дни на хладно.

По желание към зелката може да се нареже целина, червена и зелена пиперка – тогава при сервирането видът на разхладителната супа е още по-приятен.


ТАРАТОР БЕЗ КИСЕЛО МЛЯКО
Една средно голяма краставица се нарязва на дребно. Овкусява се с 8-10 скилидки чесън или 1-2 стръка нарязан на ситно зелен чесън, сол, оцет, копър, по желание и олио. Разрежда се само с вода. Поднася се студен, поръсен със счукани орехи/или смлени/.

Такъв таратор може да се направи по същия начин, като вместо краставица се приготви с наситнена маруля или с репички.

СУПА ОТ ЛОПУШ
Нарязва се измит лопуш/спанак, киселец или лобода/. В мазнина се запържват 2-3 стръка нарязан зелен лук и чесън. Прибавя се лопуша, една кафена чашка ориз, обърква се всичко и се залива с гореща вода. Посолява се. Супата ври около десетина минути. Застройва се с кисело мляко, 1 яйце, 1 супена лъжица брашно, разбити и разредени с част от течността на яденето. Застройката се прибавя постепенно към супата с непрекъснато бъркане до завиране. Поднася се поръсена с черен пипер и нарязан на дребно юзън, магданоз. По желание може да се настържат отгоре и твърдо сварени яйца. Застройката може да се направи и с прясно мляко.

По същия начин се приготвя супа от коприва, като копривата – измита и нарязана може да се попари предварително.

ЗЕЛЕВА ЧОРБА С ПРАЗ
І. Около ? кисела зелка се скълцва на дребно. Нарязва се на дребно и един стрък праз. Запичат се две червени сухи чушки/по желание и люти/ и се стриват, натрошават. Може да се добави червен пипер и 1-2 лъжици олио. Всичко се обърква и залива с току-що наточен зелев сок. Поднася се студена.

ІІ. Същата чорба може да се поднесе, приготвена само с нарязан на дребно праз, запечени стрити пиперки, олио, червен пипер и зелев сок. Яде се като разядка или с друго ядене.

БАКЛЯНА ЧОРБА
Млада бакла се измива, почиства и нарязва. Стрива се със сол между дланите – да омекне и да се изчистят власинките. Измива се от солта. Сварява се в леко подсолена вода заедно с 20-30 броя зелени кушерийки/джанки/. Запържва се с една глава лук или 2-3 стръка зелен лук в 3-4 лъжици мазнина. По желание може да се добави червен пипер. Смесват се сварената бакла и джанките със запръжката. Долива се вода, прибавя се ориз. Вари се на тих огън. Преди поднасяне се прибавя юзън и счукан чесън, магданоз.

По същия начин с кушерийки се прави чорба със зелен боб.


СУПА ОТ ТИКВИЧКИ
Почистен, измит и нарязан на дребно лук се задушава в мазнина. Добавя се обелена и нарязана на кубчета тиквичка и се запържва. Посолява се и се залива с хладка вода/2-3 чаши/ и се вари на тих огън до омекване на тиквичката. Добавя се ориз. Вари се още десетина минути. Щом оризът се свари, до нужната гъстота на супата се добавя сварено прясно мляко, много копър и чесън. Може да се консумира и топла, и студена.

СУПА ОТ ГЪБИ
Гъби, измити и нарязани на ивици и морков, нарязан на кубчета се слагат в съд с вряща, леко подсолена вода и се варят до омекване. Прибавя се 3-4 лъжици олио и една кафена чашка ориз. След като оризът се свари, супата се отнема от огъня и се застройва с едно яйце, разбито с кисело мляко. По ръсва се с нарязан копър и черен пипер. Може да се поднесе топла, може и студена.

ПЕПЕРУДЕНА МАНДЖА/ПЕПЕРУДЕН БУЛГУР/
1 Глава лук, нарязан на дребно/или 3-4 стръка зелен лук/ се запържва в мазнина, добавя се измит и нарязан лопуш и се обърква с лука. Прибавя се предварително измит и накиснат булгур, лъжичка червен пипер и се залива с вода. Вари се на тих огън до готовност на булгура и желана гъстота. Подправя се с пресен юзъм.

КУШЕРИЙЧЕНА МАНДЖА
В мазнина се запържват 20-30 броя кушерийки – да променят цвета си. Добавят се нарязани пера на зелен лук, 1-2 сухи червени чушки нарязани на ивици, 1-2 супени лъжици брашно и след като се позапържи всичко – червен пипер. Залива се с вода и се посолява. Подправя се с юзън. Ако кушерийките са много кисели, може да се добави лъжичка захар.

ПРАЗЕНА МАНДЖА
Много праз/2-3 стръка/, нарязан се запържва в мазнина. Добавят се 6-7 нарязани на ивици сухи чушки, 1-2 лъжици брашно, червен пипер и сол. Залива се с вода. Ври до сгъстяване. Подправя се със пресен или сух юзън. Поднася се със салата от сварени картофи, намачкани с вилица или преса и овкусени с нарязан лук, сол, оцет, олио и магданоз.

ТИКВА С БУЛГУР И ОРИЗ
В мазнина се запържва 1 глава наситнен лук до златисто, добавя се 1 чаша ориз и ? чаша булгур, предварително измит и накиснат. Прибавя се тиква сорт „Балка“, нарязана на кубчета или настъргана на едро ренде. Подправя се със сол и чубрица. Залива се с вода и се запича в тавичка. Може да се поднесе като ястие, нарязано на квадратчета – като гарнитура. Когато в яденето се сложи само щипка сол, а се подслади със захар, се получава много вкусен десерт.


РАКИ
Една главичка лук или стрък праз се наситнява и се запържва в повече олио. Прибавя се малко кисело зеле от туршия, нарязано на дребно. Добавя се една чаена чаша ориз и 1/2 чаша булгур, накиснат предварително. Посолява се на вкус. Налива се ? чаша вода, нарязва се суха люта чушка, черен пипер, пресен юзън/или сух натрошен/. Докато плънката се поохлади, 20-25 изсушени червени чушки се изчистват от семките и дръжките и леко се накисват в хладка вода. Пълнят се с приготвената смес. Напълнени, отворът се потапя в брашно – да се запечатат и да не се разпилява плънката. На дъното на тенджера се слагат няколко цели зелеви листа. Върху тях се нареждат напълнените пиперки, с отвора една към друга. Заливат се с вода и една чаена чаша зелев сок/до чушките/. Яденето се вари на тих огън до поемане на течността. Сервират се студени. По желание в плънката може да се нарежат сланинки на дребно.

КАША ОТ ГЪБИ
Гъбите се измиват, нарязват се на ленти и се сваряват в подсолена вода. В олио се запържва 1 глава наситнен лук, 3-4 лъжици брашно до светло розово. Добавя се червен пипер. Разрежда се с отварата от гъби при непрекъснато бъркане. След кипване се добавят и гъбите, ако трябва – още сол, черен пипер, дафинов лист. Поднася се, поръсена с магданоз.

Ястието може да се подправи с лимонов сок и счукан чесън. А ако не се сложи червен пипер, кашата е бяла.

ПЕЧЕНИ ГЪБИ
Измити гъби – цели/печурки, манатарки, сърнели, пачи крак, джинжили/ се посоляват и се пекат направо на жар, на скара, или в тавичка, полети с олио и наръсени с черен пипер. Могат да се ядат като основно ястие, като предястие или да се поднасят като гарнитура към друго. А са и чудесно мезе за бира.

БАКЛА – ЯХНИЯ
В подсолена вода слагаме да се свари млада бакла – изчистена, стрита със сол и премита, 20-30 броя кушерийки. В мазнина запържваме 1 глава лук или 2-3 стръка зелен лук. Добавяме 1 лъжица брашно, червен пипер, доматено пюре. Смесва се със сварената бакла и кушерийки. Ври на тих огън. При поднасяне – юзън и чесън.

ПРАЗ, ОРИЗ И МАСЛИНИ НА ФУРНА
В мазнина се запържват до омекване 1-2 стръка праз, нарязани на едричко. Добавят се 1-2 сухи сладки чушки, измити и нарязани, 1 кафена чашка ориз, доматено пюре или домати от консерва, сол, червен пипер, черен пипер, юзън и магданоз. Залива се с топла вода в тавичка, равномерно се слагат маслини, може 1-2 люти чушки цели. Запича се във фурната. Може да се поднесе топло или студено с чаша айран.


МЛЕЧНА КАША
І. 10-12 пера от зелен лук се нарязват и запържват в 3-4 лъжици олио. Добавят се 3-4 лъжици брашно и се пържи до порозовяване. С бързо бъркане се прибавя около половин литър прясно мляко. Посолява се. При достигане желаната гъстота и готовност при непрекъснато бъркане, кашата се насипва в чинии. С върха на лъжица отгоре може да се направят прорези като фигурки. Леко се поръсва с червен пипер. Сгорещява се 2-3 лъжици олио и се полива върху червения пипер всяка чиния. Поднася се пролетно време със зелена салата.

ІІ. На котлона в тенджерка се слага да заври ? литър прясно мляко. В купа със студена вода се размиват 3-4 супени лъжици брашно и с бързо бъркане се добавят към врящото мляко. Посолява се. Когато стигне желаната гъстота и готовност, кашата се насипва в чинии. Украсява се с лъжица, леко се поръсва с червен пипер. Сгорещяват се 3-4 лъжици олио, полива се в чиниите върху червения пипер и се поднася топла със салата според сезона.

МЛЕЧНА КАША С ОПЕКAН ПИПЕР
Това е едно типично садинско капанско ястие. Приготвя се лесно и бързо.

В 3-4 лъжици мазнина се запържва до порозовяване брашно – 2-3 лъжици. Добавя се пипер, предварително опечен, обелен и нарязан. Обърква се и се залива с прясно мляко. Посолява се на вкус. Оставя се на тих огън малко да поври. По желание може да се добави натрошено сирене. Преди поднасяне може да се прибави нарязан магданоз или целина.

ЗАБУЛЕНИ ЯЙЦА
В тиган се запържва 1 супена лъжица брашно в 2-3 лъжици олио. Добавя се червен пипер и бързо се залива с 1-1 ? чаени чаши вода, 1 лъжица оцет и сол. Като заври се чукват и пускат от ниско 5-6 яйца/по 2 на човек/, леко се посоляват и захлупват с капак. Готвят се на слаб огън. Като се забулят, яйцата се изваждат с решетъчна лъжица и се поливат със соса, в който са врели. Поднасят се топли с туршия или със салата според сезона.

В чиниите може да се поставят предварително задушени гъби и върху тях да се изсипят яйцата. Или може отгоре да се натроши или настърже сирене и да се поръси магданоз.

ПИЛЦЕТА
Нарязва се една главичка лук на ситно и се запържва в повече мазнина до бледо розово. Прибавя се 1 чаша ориз и се пържи до „стъклен“, ? чаша булгур/предварително измит и залят с гореща вода да набъбне/. Подправя се със сол, черен пипер, копър, юзън и се залива с 1 чаша вода. Когато течността се поеме, плънката се дръпва от огъня. Вземат се лозовите листа – пресни/леко попарени/ или консервирани. Започва оформянето на сармичките. Лозовият лист се поставя в чиния, като се гледа лицевата страна на листа да бъде към чинията, за да може приготвената сърма да има лъскав и гладък вид. С чаена лъжичка се поставя от плънката върху него. Завива се малка стегната сарма. Приготвените сармички се нареждат в тенджера, на дъното на която предварително са наредени лозови листа. Между сармите се слагат клончета юзън. Залива се с 2 чаши леко подсолена вода, притискат се отгоре с чиния и се варят на много тих огън, докато се поеме напълно течността и оризът и булгурът са готови.Сервират се изстудени, подправени с кисело мляко, чесън и копър. Вместо кисело мляко, при поднасяне може да се подправят с оцет, поразреден с вода, копър и чесън/наситнен, настърган или пресован/ и малко олио за гланц.


ВАРЕНО ПИЛЕ
Почистеното и измито пиле – цяло, се слага в по-дълбок съд с вода. Преди завиране с решетъчна лъжица се обира пяната. След това се слага 1 лъжичка сол, 1 глава лук, срязана на две, може и морков, срязан на 2-4 парчета, черен пипер. Пилето се вари на умерена температура. По време на варенето може да се обърне на другата страна. Свареното пиле се изважда, намазва се с олио и се поръсва с червен и черен пипер и по стар садински обичай се поднася с питка.

С така приготвеното пиле или кокошка, с питка, баница и вино кумците ходят у кръстника на Заговезни и на Великден.

От бульона и дреболиите на пилето/кокошката/ се приготвя супа. Ако остане месо от пилето, поднесено на трапезата, се прави вкусна пилешка каша.

КАША ОТ БЯЛО ПИЛЕШКО/КОКОШЕ/ МЕСО
В мазнина до златисто оцветяване се запържват 3-4 лъжици брашно, разрежда се с врящ бульон от вареното пиле, като се бърка непрекъснато, докато се получи гладка каша. Прибавя се свареното и нарязано на дребни късчета месо, счукан чесън, черен пипер, при необходимост – още сол – месото и бульона при варене са овкусени. Яденето се оставя да ври на слаб огън, без разбъркване, докато мазнината избие на повърхността. Поднася се веднага след приготвянето.

Ако след запържване на брашното се прибави лъжичка червен пипер, кашата се оцветява.

ЯХНИЯ ОТ КОКОШКА
Кокошката се нарязва на порции и се пържи в мазнина до зачервяване, след което се изважда. В същата мазнина се запържват 4-5 средно големи глави лук, нарязани на по-едричко, до златисто. Прибавя се лъжичка червен пипер, доматено пюре или домати/прясно или консервирано/, сол. Слага се запърженото месо и се залива с топла вода. Пускат се 1-2 дафинови листа, зърна черен пипер, бахар. Вари се на тих огън. Когато месото се свари, към яхнията се прибавя размито с вода брашно, до желана гъстота. Сервира се топла, поръсена с магданоз и тарос.

СВИНСКО СЪС ЗЕЛЕ
Нарязваме около килограм свинско месо на умерено големи порции. Нарязваме една голяма втасала зелка на ситно. В тенджера нареждаме ред зеле, ред месо, подправки и най-отгоре зеле. Припържваме 4-5 лъжици свинска мас, насипваме 1 лъжичка червен пипер върху зелето и наливаме сгорещената мазнина. До половината на съда наливаме равни количества зелев сок и вода и варим на тих огън до омекване на зелето и сваряване на месото. Ястието трябва да остане само на мазнина. Много е вкусно, когато при месото се сложат сланинки с кожичка от главата на прасето. Тогава може да се намали количеството на свинската мас.

Ако приготвим зелето по този начин и сложим да се пече във фурната, без да се вари, то е още по –вкусно.


КЕБАП
Хубаво свинско месо се нарязва на хапки и се запържва в мазнина. Залива се с една чаша вино. Когато виното изври и месото вече е поомекнало и оставяме само на мазнина да се позачерви, посоляваме. Добавяме 1-2 пиперки туршия – нарязан, 2-3 глави нарязан на филийки лук, чубрица, черен пипер, по желание нарязани сухи люти чушки, червен пипер. Може да се нарежат и парченца лимон, да се обърка кебапа и с предварително задушени гъби.

Поднася се на трапезата с червено вино и в хубава компания.

ВАРЕНИ СВИНСКИ КРАЧЕТА И УШИ
Свинските крачета и уши – предварително обработени и измити, се сваряват до пълно омекване в подсолена вода, в която са добавени 1-2 дафинови листа, 10-12 зърна черен пипер, 3-4 зърна бахар. Поднасят се поръсени с червен пипер, с настърган хрян, разбит с оцет, вода, захар и сол на вкус. Като гарнитура – салата от зрял боб, подправена с лук, оцет, олио, чубрица, копър или юзън, магданоз. Може да се поднесат с картофена салата, с пържени картофи и т. н. Свинските крачета може да се поднесат със соса, в който са варени, подправен със счукан чесън.

Друг вариант – в мазнина се запържват 1-2 лъжици брашно до порозовяване. Добавя се сока от варените свински крачета и уши и леко се посгъстява. При сервиране в чиниите се посипва леко червен пипер, добавя се лъжичка счукан чесън. Тогава яденето е най-добре да се поднесе със салата от кисело зеле или туршия.

Като изстине яденето се желира и така също е приятно за консумиране.

САРМИ С КИСЕЛО ЗЕЛЕ
Сармите могат да се приготвят със смляно или накълцано на дребно месо – свинско или телешко, може да се сложат нарязани на ситно сланинки.

Запържваме в мазнина глава наситнен лук или праз, прибавяме 2 кафени чашки ориз, месото, чубрица, юзън, черен пипер, 1 чаена лъжичка червен пипер, сол на вкус и 1- 2 чаши гореща вода. Объркваме всичко и докато водата се поеме, приготвяме зелевите листа от втасалата зелка. Ако са много големи, ги разрязваме на 2 или 4 части, според желаната големина, като отстраняваме твърдите части/жилки/. Във всяко листче се слага от плънката по една лъжица, увиваме грижливо правоъгълна сармичка и нареждаме плътно в тенджера, на дъното на която сме сложили зелеви листа или нарязана средичката на зелката. Между сармите могат да се сложат сланинки, кожички от главата на прасето. Отгоре слагаме няколко клончета сух юзън, притискаме с чиния и заливаме с равни количества вода и зелев сок, които трябва едва да облеят сармите. Варим на тих огън. Когато са готови, запържваме свинска мас, добавяме червен пипер и ги поливаме. Поднасят се топли.

Може след сваряване сармите да се запекат във фурната. Или да се наредят в по-дълбока тавичка и направо да се сготвят във фурната. Тогава по време на печенето им може да се обърнат, така че зелевият лист да се запече от всички страни. Такива сарми са много вкусни.


АГНЕШКО С ЛОПУШ
Около килограм агнешко месо, нарязано на умерено големи порции се запържва в 4-5 лъжици мазнина. Изваждаме от съда. В същата мазнина се запържват 2-3 стръка зелен лук и измит и нарязан лопуш. Добавяме 1 чаена лъжичка червен пипер. Слагаме зеленчуците и месото в тенджерата, заливаме с гореща вода и варим на тих огън. Малко преди да се отнеме яденето прибавяме 1 лъжица брашно, размито в студена вода, магданоз и юзън. Поднасяме го с кисело мляко.

Същото ядене може да приготвим като към него прибавим 1 кафена чашка ориз. А ако месото е запържено и леко сварено, с лопуш, лук, чесън и ориз и подправки може да се сложи в тавичка и да се изпече във фурната. Това е така нареченото „Гергьовско ядене“.

ПЪЛНЕНО АГНЕ, ПЕЧЕНО В ПЕЩ
Вземаме едно агне, изчистено и измито добре, посоляваме отвътре със сол и черен пипер, а отвън – със сол и червен пипер. Оставяме да постои около час. През това време сваряваме в подсолена вода за около половин час дроба и сърцето на агнето/по желание и другите вътрешности – шкембе и чревца, измити с вар и вода/. Нарязваме ги на ситно. Запържваме в 3-4 лъжици мазнина 10-12 стръка зелен лук, няколко стръка чесън, 1 чаша ориз и 1 чаша булгур и вътрешностите, прибавяме сол, червен пипер, по желание нарязана люта чушка, може и гъби. Наливаме вода. Когато поомекне, прибавяме магданоз и юзън. Объркваме всичко и пълним агнето. Зашиваме го. Намазваме го отвън с масло. Слагаме го в дълбока тепсия върху кръстосани под него черничеви или лозови пръчки. Наливаме в тавата малко водичка. Слагаме го да се пече за около 4-5 часа в предварително опалена пещ, която замазваме при капака с бяла пръст.

Изпеченото агне може да се поднесе цяло или накъсано/нарязано на порции/ с гарнитура от пълнежа и зелена салата. Такова агне се приготвя обикновено за Гергьовден, за Великден или за семейни празници, когато се събира цялата фамилия.

БАБА
В голям котел се слага да се вари свинска глава и кокали от закланото прасе, от които е обрано месото. След сваряване, месото се обира от тях, нарязва се и се посолява на вкус. Подправя се с черен пипер, счукан чесън, дафинови листа, по желание се прибавят стрити люти чушки.

Обелва се стомаха на прасето – да остане само мускулния слой. Напълва се с приготвената смес и се зашива. Слага се да се вари за около час. Изважда се и още топло се овалва в сол, червен пипер и чубрица. Притиска се с тежест да се сплеска. На другия ден се закача да съхне на проветриво място. Съхранява се на хладно. Така приготвената „баба“ е трайна няколко месеца. Реже се на филии, а после – на по малки парчета. Яде се като мезе на червено вино, за бира.


НАДЕНИЦА С КЪЛЦАНО МЕСО
Свинско месо се накълцва/нарязва/ на дребни парченца. На 1 кг месо се слага: 25 г. сол, 2-3 г. черен пипер, 1 г чубрица, наситнен праз според желанието на домакините и стрити люти чушки. Омесва се всичко и отлежава 12-13 часа. Пълни се в свински черва. Надениците се закачат на проветриво място да съхнат. През ден-два се валират.

Може да се ядат пресни, запечени на скара, изпържени в тиган или в изсушено състояние, нарязани на тънко. Вървят с червено вино.

КОЗЯ И ОВЧА ПЪСТЪРМА
Месото от коза или овца се обезкостява, но се оставя цяло – не се реже на парчета. Обилно се осолява и стои в сол 10-15 дни/сухо солено/. След това хубаво се измива. Посипва се отвсякъде с червен пипер, сол и чубрица. Суши се на проветриво място. Някои хора практикуват сушенето така: Разстилат хубаво месото и го заковават на стената и там го сушат.

Когато е готово, от пастърмата се реже и може да се яде в сурово състояние или запечено на жар.
ВИДОВЕ ТЕСТА
ТЕСТО ЗА ПЛАКЕТА/БАНИЦА/
Замесваме умерено твърдо тесто от 1 ? чаши хладка вода, 1 лъжица олио, 1 лъжица оцет, ? лъжичка сол/по желание – 1 яйце/ и брашно колкото поеме. Разделяме го на 10-12 топчета и оставяме малко „да почива“, покрито с месал. Всяка топка след това се разточва с точилка върху набрашнен плот или се раздърпва с намаслени ръце, докато кората започне да прозира. Готовите кори се разстилат върху месали да поизпръхнат или се запичат върху печката – тогава се сгъват и завиват в кърпа да се задушат.

После вече с тези кори се прави плакета/баница/ в много варианти – наложена, надиплена, набрана, вита. Прави с и с различен пълнеж и заливка – с яйца и сирене, с тиква, с лопуш, с прясно или кисело мляко, в по-ново време с газирана вода или с лимонада и т.н.

Плакета може да се направи и от замесено с мая или с кисел квас тесто. Тогава то втасва. От такова тесто се правят питки, тутманици, мекици и др.


ДОМАШЕН ХЛЯБ
Мая за хляб се разтрошава в затоплен съд и към нея се прибавя малко хладка вода. Разбърква се и се получава рядка кашица. Около 1 кг брашно се пресява, в средата му се прави кладенче, слага се лъжица сол, разтворената мая и с около 500-600 г. вода се замесва тесто. Меси се, докато се изгради.Разстила се върху намаслена тавичка и се оставя на топло да втаса. Пече се в умерена фурна. Още топъл се вади от тавата, намокря се горната му коричка с вода и се покрива с кърпа.

Домашен хляб може да се направи с кисел квас. Тогава се замесва меко тесто от брашно/около 100 г./ с хладка вода без мая и се оставя на топло за няколко часа да ферментира. С този квас се замесва хляба, втасва, повторно се премесва, слага се в намаслена тавичка да удвои обема си и се пече.

От тесто за домашен хляб или за питка/с прибавени кисело мляко или прясно мляко, яйца, олио, захар/ за сватби в Садина се прави така нареченият „Кичен кравай“. Тогава след оформяне и втасване, преди печене, питата се украсява с фигурки от тесто, замесено само с вода, сол и брашно./След изпичане те остават бели/. Фигурките символизират пожелание за плодородие, любов и разбирателство в новото семейство. Изпечен, „кумовият хляб“ се украсява с карамелизирани ябълки, увити в станиол орехи, нанизани пуканки и сухи червени чушки, с чемшир, намазан с варак и праз, красиво оформен като цвете в средата, се поднася на кръстника с танц. Нарича се „Кичен кравай“, който кръстникът трябва да откупи. Тази традиция се спазва незнайно от кога, но тя присъства неизменно и в съвременната сватба.

МЕКИЦИ
От замесено тесто за домашен хляб се късат/режат/ малки топки и с намокрени или намаслени ръце се оформят кръгли, продълговати или като гевреци малки или по-големи питки. Пържат се в обилна мазнина. Поднасят се на закуска със сирене, мармалад, маджун, мед, с кисело мляко, с айран, със зеленчуци и т.н.

Ако в тестото се сложи яйце, мляко, олио, лъжичка захар, мекиците стават още по-вкусни.

ГЮЗЛЕМИ
Приготвя се тесто като за баница. Разточват се листи. Върху всеки лист се натрошава сирене, сгъва се като плик и се пържи до зачервяване в сгорещена мазнина. По желание в плънката при сиренето може да се сложи яйце, лопуш и др.

КАТМИ
В дълбока тенджера се слага лъжичка сол, мая за хляб и с около литър хладка вода постепенно с бъркане се прибавя брашно, да се получи рядко тесто, малко по-гъсто от боза. Оставя се на топличко да втаса. С черпак се взема от тестото и се сипва върху загрят сач или по-голям тиган, предварително леко намаслени. Катмите се пекат от двете страни до порозовяване. Като се обърне катмата, изпечената и страна се намазва леко с краве масло. Изпечени се нареждат в поднос една върху друга, да поомекнат. Могат да се поднесат цели или нарязани на триъгълници, навити на рула. Консумират се топли с мед, мармалад, сирене, с кисело мляко, с айран.


КАРТАЛАЧЕ

Забърква се гъстичка смес от около 0,5 л вода, 1 чаена лъжичка сол, мая за хляб и брашно. Върху леко намаслен и сгорещен сач сместа се изсипва и заглажда отгоре с лъжица. След изпичане от едната страна, карталачето се обръща. Изпечената пита става с хубава хрупкава коричка – с други думи: карталаче.

МАЛАЕНИК
Приготвя се гъста каша от царевично брашно, лъжичка сол, сирене и кисело мляко. Обърква се хубаво и се изсипва в намаслена тавичка. Заглажда се с лъжица. Пече се на умерено гореща фурна. Тогава малаеникът е още по-вкусен. Вместо с кисело мляко, може да се приготви с прясно мляко или с вода.

Малаеникът е предшественик на така наречената „мързелива баница“, която се приготвя от брашно, яйца, кисело мляко, сирене и соба бикарбонат.

СОДЕНА ПИТКА
Замесва се не много твърдо тесто от пресято брашно, 1 чаена чаша кисело мляко, 2 лъжици олио, 1 яйце, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка сода бикарбонат и 1 чаша вода. Отгоре може да се намаже с кисело мляко и с помощта на една или две вилици да се направят различни шарки. Пече се веднага на умерена фурна. Изважда се топла от съда и се завива с кърпа.

Вместо с кисело мляко, содената питка по време на пости се замесва армея – зелева чорба.

ЛОПУШНИК
Това е една много популярна в Садина баница, приготвяна пролетно време с лопуш, сирене, яйца и кисело мляко.

Разточват се кори за баница и се оставят да поизсъхнат или се запичат върху плочата на печката или върху сач и се завиват в кърпа да се задушат. Приготвен с единия или с другия вид кори лопушник, вкусът е различен.

В 4-5 лъжици мазнина се запържват и леко посоляват 1-2 стръка зелен лук и лопуш – 1 купа, предварително измит и нарязан. Разбъркват се 2-3 яйца с кисело мляко. Намазва се бакърена/медна/ или друга тава с мазнина. Слага се лист от приготвените, поръсва се с приготвения лапад, натрошава се сирене, с лъжица се слага от приготвеното мляко и яйца. Нарежда се отгоре втората кора, пълнеж и т.н. може между корите леко да се напръска с мазнина. 

Коментари

Дата: 23.01.2015

Вложил: С.Петрова

Заглавие: БЛАГОДАРЯ !!!

Боже! Не мога да повярвам! Мислех че никога няма да намеря тези автентични рецепти. Корените на моите предци са от Садина. Баба ми - Светла и памет ! - почина през 1990 год. на 94 год.; и за жалост, и срам никой от нас не се беше погрижил да запише точно как приготвя всичките тези вкуснотии. От тогава все опитвам, но все нещо липсва и не се получава. Сега като видях рецептите направо полудях... Добре че, има хора които да се грижат за такива като мен... Благодаря ви от сърце!

P.S. Баба правеше още една баница с булгур... е няма такова вкусно нещо другаде. Бях много малка и не помня какво друго и слагаше, но като че ли нямаше сирене. Печеше я в тава отгоре на печката, после я обръщаше с друга тава...естествено корите бяха приготвяни от нея; горе сте дали рецептата за ПЛАКЕТА, но после тази плънка от булгур никога не можах да я налучкам... Моля ви ако някой знае нека да ми изпрати рецептата на e-mail-skpntvg@abv.bg

Благодаря!

Да се вложи нов материал

Село Садина, 
най-българското село в България - капанци, обичащи,пазещи и незабравящи родното си място и традициите. Село Садина е скрито в пазвите на нагънатия терен между Разград и Русе, по поречието на река “Малки Лом” ,закътано в чернозема на Лудогорието. Садина е едно от малкото запазили самобитността си капански села, със богато минало и съхранени традици. Населението на село Садина е изцяло християнско и изповядва източното православие. Традициите и културният живот в селото се поддържат от читалището.
 Намерете ни във Facebook